Forum o polskich raperach
Peja działa ze Slums Attack już od 1993 roku. Przez wielu pomijany przy wymienianiu pioneirów Polskiego Hip-Hopu, a przyczynil sie do jego najwiekszego rozkwitu. Nie wszyscy obecni fani pamiętają, że zespół ma za sobą całkiem długą historię. Przed wydaniem „Na legalu?” dali o sobie znać nielegalami i czterema płytami („Slums Attack”, „Zwykła codzienność”, „Całkiem nowe oblicze” oraz „I nie zmienia się nic”). Jednym z pierwszych poważniejszych występów Peji był koncert przed Ice – T w Sopocie.
Prawdziwą popularność przyniosła im dopiero płyta „Na legalu?”, wydana w 2001 r. Do ostatecznego kształtu krążka przyczynił się wrocławski producent Magiera. Sam Peja zmienił nieco styl swojego flow. Całości dopełniły fantastyczne scratche DJ’a Decksa. To dzięki tej płycie publiczność poznała takie numery jak „Jest jedna rzecz”, „Głucha noc” czy „Mój rap, moja rzeczywistość”. Uwagę zwracały teksty, które wciąż poruszały tematy istotne dla przeciętnego człowieka zmagającego się z codziennością. Peja w wielu utworach wspomina o swoim dzieciństwie spędzonym na poznańskich Jeżycach. Nieobce są mu problemy biednych, pozbawionych perspektyw ludzi. Sukces płyty pozwolił zagrać olbrzymią ilość koncertów.
W 2003 roku ukazała się płyta innego projektu, w którym brał udział Peja – Ski Skład. Album „Wspólne zadanie” jest rozwinięciem stylistyki zapoczątkowanej na „Na legalu?”. Mocne, uliczne, często publicystyczne teksty zarapowane są do wpadających w ucho melodyjnych hip - hopowych podkładów.
7 lutego 2005 miało swoją premierę ostatnie wydawnictwo Peji i Decksa pod szyldem Slums Attack. Krążek „Najlepszą Obroną Jest Atak” to 27 utworów na dwóch CD z czego 3 kawałki stanowią skity, a reszta to pełnowymiarowy premierowy materiał za wyjątkiem hitowego "Co Cię boli?!", który na płycie pojawił się zarówno w wersji znanej ze składaka "Road to hip hop" jak i w nowej aranżacji Tabba. Produkcją muzyczną zajęli się ponownie DJ Decks i Magiera. Pojawili się też Tabb, St. One, DJ. Zel z elbląskiej formacji GIM oraz Doniu. Wokale nagrywane były w 4 studiach: pierwsze utwory Peja nagrał już między październikiem a grudniem 2003 r. Końcowa faza nagrań to podpoznańskie Noise Records, w którym Peja zarejestrował ostatnie kawałki na tą płytę. Na „Najlepszą Obroną Jest Atak” pojawił się kolejny efekt współpracy Peji ze Sweet Noise: utwór „Wciąż”. Muzykę do niego wspólnie z Decksem nagrał Magik (gitary i elektronika), a Glaca podbił wokale Peji.
Offline